Duszpasterstwo
Nasza parafia wspiera wiele instytucji, które służą lokalnej społeczności i potrzebującym. Wśród nich znajdują się Caritas, oferujący pomoc najbardziej potrzebującym, oraz Hospicjum Domowe, zapewniające opiekę chorym w ich własnych domach. Zachęcamy do zapoznania się z działalnością tych oraz pozostałych instytucji, które na co dzień pełnią ważną rolę w życiu naszej wspólnoty.
Caritas
Opiekun
ks. Józef Kapias CM
Koordynatorka
s. Annes CSSJ
Telefon
14 622 39 55
Parafialny Oddział „Caritas” zrzesza 24 wolontariuszy: 9 osób niesie pomoc w punkcie charytatywnym mieszczącym się w budynku plebanii, pozostali wolontariusze udzielają wsparcia potrzebującym jako Opiekunowie działający w terenie. To dzięki ich zaangażowaniu dokonywana jest także wstępna ocena potrzeb materialnych i duchowych najuboższych parafian.
W Parafialnym Oddziale ”Caritas” funkcjonuje kuchnia, w której są przygotowywane i wydawane od poniedziałku do piątku ciepłe obiady. W punkcie charytatywnym, znajdujący się w potrzebie zaopatrywani są także regularnie w ciągu tygodnia w pieczywo w postaci chleba i drożdżówek oraz raz w miesiącu w: mąkę, cukier, kaszę, konserwy i inne artykuły żywnościowe. Oddział rozdysponowuje też odzież i obuwie przekazywane „Caritas” przez ofiarnych parafian. Stałą i systematyczną opieką materialną objętych jest obecnie ponad 50 ubogich rodzin. Doraźnie wspomagana jest także grupa rodzin dotkniętych bezrobociem, bądź czasowo znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Wolontariusze „Caritas” w ciągu roku przeprowadzają przy parafii liczne kwesty rozprowadzając m.in. stroiki świąteczne, świece gromniczne czy palemki.
Hospicjum domowe
Pełna nazwa
Opiekun
Koordynatorka
Telefon
Wypożyczalnia sprzętu
Zgłoszenie podopiecznego
Zgłoszenia nowych chorych przyjmowane są w czasie dyżurów pełnionych przez wolontariuszy w siedzibie Hospicjum.
Zgłaszając chorego należy przynieść ostatnią kartę informacyjną ze szpitala. Po otrzymaniu informacji o chorym i przyjęciu zgłoszenia S. Zofia nawiązuje kontakt z rodziną i ustala wstępną wizytę w celu rozeznania faktycznych potrzeb chorego i rodziny.
Następnie zostaje powołany zespół potrzebnych wolontariuszy towarzyszących pacjentowi i rodzinie podczas choroby i umierania. Po śmierci podopiecznego rodzina w dalszym ciągu może korzystać ze wsparcia wolontariuszy Hospicjum.
Formy udzielanego wsparcia udzielanego przez Hospicjum
- wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego,
- pomoc wolontariuszy medycznych: lekarzy i pielęgniarek oraz wolontariuszy niemedycznych,
- pomoc psychologiczna dla chorych i ich rodzin,
- posługa duszpasterska nad osobami w terminalnym stanie choroby nowotworowej, jak też ich rodzinami w czasie choroby i w okresie żałoby.
Pozostałe
Pierwsze spotkania odbywają się w II wtorki miesiąca.
W IV niedzielę każdego miesiąca Mszą św. o godzinie 12.30 rozpoczyna się dzień skupienia dla narzeczonych. Po Mszy św. spotkanie i konferencja w sali św. Wincentego a Paulo w domu parafialnym.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej
ul. Reymonta 30, Tarnów
- Karolina Bąk
- Małgorzata Jaśkowiec
- ks. Franciszek Popowicz CM
Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 im. Marii Dąbrowskiej
ul. Mościckiego 177A, Tarnów
- s. Ewa Czepiżak, służebniczka
Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Polskiej Marynarki Handlowej
ul. ks. Skorupki 9, Tarnów
- dk. Karol Bodziacki CM
- ks. Jakub Pikor CM
Branżowa Szkoła I Stopnia im. 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej
ul. Mościckiego 27, Tarnów
- ks. Piotr Pasek
Rzemieślnicza Branżowa Szkoła I Stopnia
ul. Dworcowa 5A, Tarnów
- Bartłomiej Kwaśniak